-->

1 Mayıs 2013

1 Mayıs'ın Bilançosu: 25 Yaralı, 72 Gözaltı Yorum yok


 1 Mayıs'ın Bilançosu: 25 Yaralı, 72 Gözaltı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs olaylarını değerlendirdi.İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı'nda kutlama yapmak isteyen 3 bin 500 marjinal grubun olay çıkardığını söyledi. Mutlu,olaylarda 25 kişinin yaralandığını, 72 kişinin de gözaltına alındığını dile getirdi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile birlikte 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. 

Vali Mutlu, şunları söyledi: 
"Neşe dolu ve huzurlu bir gün olarak kutlayabilmeyi yürekten arzu ediyorduk. Ağırlıklı olarak marjinal grupların kendisini göstermek istediği bir günü İstanbul yaşadı. 

Tam beklediğim özelliklerde; sağduyulu, aklıselim içerisinde emekçi kardeşlerim Taksim Meydanı'na gelmediler. Çağrılarımıza uyan, bize yardımcı olan, katkı sağlayan çok kıymetli İstanbullulara, emekçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. 
3000-3500 civarında küçük marjinal gruplar, Taksim civarındaki Mecidiyeköy, Dolapdere, Şişli ve Beşiktaş bölgeleri ağırlık olmak üzere polis barikatlarına karşı yoğun saldırılar gerçekleştirmişlerdir. Yüzleri maskeli gruplar, molotofkokteyli ve demir bilyeli saldırıda bulunmuştur. Polis ekiplerimiz, Taksim'deki riskli alana geçişi önlemek için gerekli tedbirleri harfiyle uygulamıştır. 

22 POLİS, 3 SİVİL YARALANDI 
Olaylarda 22 polis memurumuz yaralanmıştır. Polislerimizden bir tanesi beyin travması nedeniyle ameliyata alınmıştır. Demir bilye atılması sonucunda kafa kemiğine kırıklar meydana gelmiştir. Bir polis memurumuz ayağından, bir diğer memurumuz ise bileğinden yaralanmıştır. 5 personelimizin hastanede tedavisi sürmektedir. 17 personelimiz taburcu edilmiştir. 

Sivil yurttaşlarımızın 3 tanesinin hastanede tedavisi sürüyor. Göstericilerden biri kafa travması nedeniyle ameliyat edildi. Kendi arkadaşları tarafından atılan taştan yaralandığı belirlenmiştir." 

72 GÖZALTI 
İstanbul Valisi Mutlu, olaylarla ilgili olarak şu ana kadar 72 kişinin gözaltına alındığını dile getirdi. 

'FEVKALEDE ORANTILI BİR MÜDAHALE' 
Orantısız güç kullanıldığı iddialarını yalanlayan Mutlu, "Düşene ve kaçana müdahale edilmedi. Bilye atana su ve gazla müdahale edildi. Fevkalade orantılı ve dengeli bir müdahale gerçekleştirildi." dedi. 

ÖZÜR DİLEDİ 
Ulaşım kısıtlamaları nedeniyle İstanbullulardan özür dileyen Vali Mutlu, "Gönlümüz böyle bir bahar günü yaşanmasını istemezdi" diye konuştu.

  Kaynak: http://www.haberdar.com.tr/guncel/1-mayisin-bilancosu-25-yarali-72-gozalti-h20085.html

Yazıyı Paylaş

[Ne Demişler] Hiç yorum yok

Copright 2013 - Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.

Bu site Blogger alt yapısı kullanılarak yapılmıştır.