-->

17 Mart 2013

WordPress Tema Türkçeleştirme Yorum yok

WordPress tema Türkçeleştirme konusunda kısa bir anlatım hazırlayarak Türkçe çeviri yaptıktan sonra Türkçe karakter sorunu yaşamamanız için ne yapmanız gerekli kısaca bu konudan bahsetmek istiyoruz.
Öncelikle düzenleme yapacağımız temayı bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra http://notepad-plus-plus.org/download/ adresinden Notepad++ son sürümünü indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz. Notepad++ programını kurduktan sonra tema klasöründe bulunan index.php page.php single.php gibi dosyalardan düzenleyeceğimiz dosyaları Notepad++ ile açmamız gerek.
Notepad++ kurduktan sonra dosyalara sağ tıkladığımızda Edit with Notepad++ seçeneğide eklenmiş oluyor. Tıklıyoruz ve dosyamızı Notepad++ ile açıyoruz. Notepad++ ile açtığımız *.php dosyasının dil kodlamasını aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi UTF-8 bomsuz olarak dönüştürüyoruz.
Dil kodlamasını UTF-8 Bom’suz olarak dönüştürdükten sonra dosya içerisinde bulunan İngilizce terimleri Türkçe olarak yazmanız durumunda karakterlerin bozuk gözükmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Türkçe düzenlemeyi yapmadan önce karakter kodlamasını değiştirirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Bazen sonradan dönüştürülen dosyalarda sorun olabiliyor.
Yazıyı Paylaş

[Ne Demişler] Hiç yorum yok

Copright 2013 - Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.

Bu site Blogger alt yapısı kullanılarak yapılmıştır.