-->

17 Nisan 2013

Bilgisayarınızda Olması Gereken Programlar Yorum yokBir kullanıcı tarafından  bilgisayarında mutlaka bulunması gereken birçok program vardır. Bu programların normal yollarla edinilmesi maddi külfet getirmektedir. Bir kullanıcı olarak şunu hiçbir zaman unutmamalıyız mutlaka bilgisayarımızda bulunması gereken programlar paralıdır bunları temin edeyim de nasıl olursa olsun. Daha önce bilgisayar dersleri sayfamızda lisans haklarını anlatmış ve bir programı elde etmenin birçok yolu olduğunu mutlaka para ödeyip almak gerekmediğini bizim için hayati öneme sahip bir programı hem yasal yollardan hemde bedava rahatlıkla elde edebileceğimiz belirtmiştik. Şimdi biz bilgisayarımızda mutlaka bulunması gereken ücretsiz programları elde etmeyi ve kullanım amaçlarını açıklayalım.Programı indirmek için resim üzerine veya adı üzerine tıklayıp açılan sayfaya gidelim ve oradan da download linkini tıklayalım.


1-Acrobat Reader.Program adı üzerine tıklayıp açılan sayfadan ücretsiz olarak  bilgisayarımıza indirip kuralım. Görevi Pdf dosyalarını açıp okumamızı sağlar. Tüm fonksiyonlarını kullanmak istersek o zaman ücretli olarak temin ederiz.

2-Firefox.İnternet tarayıcı program. Ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Hızı kullanım kolaylığı onu kısa zamanda rakiplerine karşı avantajlı konuma getirmiştir. Üstelik sürekli güncellenmesi eklentileri diğer avantajları diyebiliriz.

Firefox, yeni Geliştirici Komut Satırı ile web için geliştirme yapmayı daha kolay ve hızlı hâle getiriyor. Bu yeni araç, Firefox Geliştirici Araçları üzerinde basit klavye kontrolü sağlıyor ve komutlarla parametreleri sizin için tamamlıyor.

Buna ek olarak, Firefox; CSS3 animasyonları, geçişler, dönüşümler, resim değerleri, IndexedDB değerleri ve birimleri gibi kararlı hâle gelmiş bir dizi özelliği “unprefix” ederek açık hâle getiriyor. Firefox, Mozilla’nın oluşturulmasına yardımcı olduğu iki Web API’ı olan Pil API’ı ve Titreşim API’ını da “unprefix” ediyor.

Mobil aygıtlarda Android için Firefox’a Okuyucu Modu geliyor. Bu sayede cep telefonunuzda veya tabletinizde makale ve haberleri görüntülemeniz, okumanız ve paylaşmanız çok daha kolay. Etkinleştirmek için Şahane Çubuk’taki “Okuyucu” simgesine dokunmanız yeterli. Bu özellik; reklamları kaldırarak, resimleri yeniden biçimlendirerek ve yazı boyutunu büyüterek çevrimiçi içerikleri çok daha rahat okumanızı sağlıyor.

3-Winrar.Veri sıkıştırma programı. Gerek sıkıştırılmış programları açmak gerekse büyük boyutlu dosyaları açmak için kullanılan program. Bilgisayarımız için olmazsa olmazlardan.

WinRAR güçlü bir arşiv yöneticisidir. RAR ve ZIP dosyaları için tam destek sağlar, 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z arşivlerinden dosya çıkartılmasını destekler. Güçlü sıkıştırma, ciltler, şifreleme, kendi açılan modüller, yedekleme kolaylıkları WinRAR'ın diğer özellikleri arasındadır. Bu bir deneme sürümüdür. Herkes bu programı 40 günlük deneme süresi içinde kullanabilir. Bu 40 günlük test süresi sonrasında veya daha az bir sürede WinRAR'ı kullanmaya devam etmek isterseniz, bir lisans satın almalısınız.

4-Winamp.Bilgisayarımızda her tülü müzik ve çoklu ortam programları dinlemek ve izlemek için en popüler program son yıllarda sürekli gelişmesi açık kaynak kodlu olması diğer biz cazip tarafı sayılabilir.

Basit oynatma, durdurma, şarkı bilgisi ve şarkı listesi oluşturma işlemlerinin yanı sıra içerdiği ID3 editörü sayesinde müzik bilgilerini kolaylık düzenlemenize de imkân vermektedir.
Winamp oldukça geniş format desteği sayesinde neredeyse tüm ses dosyalarını sorunsuz oynatabilmektedir. Ayrıca ekolayzır ve amplifikatör ayarlarını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Tema desteği sayesinde görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Kullanıcı odaklı arayüzü sayesinde kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır.

Oldukça fazla kullanıcı kitlesine sahip olan Winamp en iyi medya oynatıcı olarak bilinmektedir. Kurulum sırasında araç çubuğu ve bazı eklentileri kurmak için onayınızı ister dilerseniz hiç birini kurmadan yüklemeye devam edebilirsiniz.


5-WLC Media player.Ücretsiz medya oynatıcı. Ücretsiz güncellenen ve birçok formatı destekleyen medya oynatıcısı.

Basit, hızlı ve güçlü ortam oynatıcı
Her şeyi oynatır: Dosyalar, diskler, web kameraları, aygıtlar ve akışlar.
Kodek paketine gerek duymadan pek çok kodeği oynatabilir:
MPEG-2, DivX, H.264, MKV, WebM, WMV, MP3...
Tüm platformlarda çalışır: Windows, Linux, Mac OS X, Unix...
Tamamen ücretsiz, ajan ya da reklam yazılımı içermez ve kullanıcı işlemlerini izlemez.
Ortam dönüşümü ve akışı yapabilir.


6-CD Burner.verileriniz, yedeklemek için ücretsiz ve kullanımı çok basit Türkçe arayüzü olan cd -dvd yazdırma programı. Free Easy CD DVD Burner tamamıyla ücretsiz bir CD&DVD yazma programıdır. Veri ve ses (WAV, WMA, MP3, OGG, FLAC, AAC, M4A) dosyalarınızı CD&DVD ortamına aktarmak Free Easy CD DVD Burner ile çok kolay. Program aynı zamanda ISO dosyaları oluşturabiliyor veya direkt ISO dosyasını yazabiliyor. CD ve DVD kopyalayabilme özelliğini de içeriyor, çoklu oturum desteği de sunuyor. Program ile dual-layer DVD, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW disklerini yazdırabilirsiniz

7-OpenOffice.org.Birçok özelliği içinde barındıran ücretsiz office programı hem Türkçe arayüzü hem kolay kurulumu hemde ücretsiz oluşu bizi birçok sıkıntıdan kurtaracaktır.rahatlıkla indirip bilgisayarımıza kurarız.

OpenOffice.org açık kaynağın hem bir ürünü hemde bir projesi olarak göze çarpan ücretsiz bir ofis program paketi dağıtımı. İçerisinde bulundurduğu yazı işlemcisi, tablolama programı, tanıtım yöneticisi ve çizim yazılımı ile tam bir çözüm paketi olan OpenOffice basit arayüzü ve diğer profesyonel ofis yazılımlarına paralel gelişmiş özellikleri ile bilgisayar kullanıcıları için önemli bir değer olarak gelişimine devam ediyor.

OpenOffice.org'un eklentiler için desteği OpenOffice.org 3 ile gelmeye devam ediyor. Impress sunucu konsolu, iş analitiği desteği, PDF içe aktarma, doğal PDF belgeleri oluşturma ve ek dilleri desteklemek amacıyla oluşturulan yeni yol farklı geliştiriciler tarafından özellik eklemek amacıyla kullanılabilir

8-Recuva.İşte bilgisayarımız için olmazsa olmazlardan biri daha recuva kazaen veya bilerek sildiğimiz verilerimiz geri almak için kurtarıcı program. Sisteminizden yanlışlıkla ya da bir virüs yoluyla silinen, gerekli dosyalarınızı bu programla geri alabilirsiniz.
Geri dönüşüm kutusundan kendi sildiğiniz resimleri ya da herhangi bir biçimde silinen dosyaları kurtarabildiği gibi, sistem hataları, arızalar sonucu silinmiş dosyaları da geri getirebiliyor. Dijital kamera, hafıza kartı ya da MP3 çalarınızdan sildiğiniz dosyaları da fazla zaman geçmediği takdirde kurtarabiliyorsunuz.
Yazıyı Paylaş

[Ne Demişler] Hiç yorum yok

Copright 2013 - Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.

Bu site Blogger alt yapısı kullanılarak yapılmıştır.